پست‌های اینستاگرامزندگی در کاندو

در کاندو سبزی بکاریم؛ ۱۲ ایده برای اینکه موفق بشویم

کسانی که عاشق آشپزی کردن هستند و پیچیدن عطر غذا در خانه، آنها را سرمست و مدهوش می‌کند، خوب می‌دانند که کمتر چیزی مثل سبزیجات تازه می‌تواند غذا را خوش عطر و طعم کند. اما خریدن سبزیجات تازه هم دردسرهای خاص خود را دارد، مثلا ممکن است بیشتر از حد نیاز خود خرید کنید یا هر وقت که نیاز داشتید، سبزی تازه در دسترس‌تان نباشد.

برای این که همیشه سبزی تازه در آشپزخانه‌تان داشته باشید، بهتر است خودتان دست به کار شوید و یک باغچه خانگی در آشپزخانه‌تان راه بیندازید. این کار باعث می‌شود در تمام طول سال، حتی در زمستان‌ها غذاهای‌تان پر از سبزی تازه باشند. 

خوبی دیگری که این کار دارد این است که سبزیجات رنگ و وارنگ، دکوراسیون خانه شما را زیبا و دوست‌داشتنی می‌کنند. پس برویم و ۱۲ ایده را مطرح کنیم که با استفاده از آنها می‌توانید باغچه زیبا و سرسبزی را به خانه‌تان بیاورید. 

در این مطلب، چند سبزی خاص را هم معرفی می‌کنیم که مناسب باغچه‌های خانگی هستند.  

اگر باغچه سبزیجات خانگی خود را راه بیاندازید، سبزیجات تازه همیشه در دسترس شما قرار دارند، از جعفری گرفته تا گشنیز و انواع و اقسام سبزیجات دیگر. 

سبزیجات تازه باعث می‌شوند که هر وعده غذایی مثل غذاهای رستوران‌های پنج ستاره به نظر برسد. اما اگر تصمیم بگیرید که از فروشگاه‌ها، سبزی بخرید، باعث می‌شود که بیشتر از نیازتان خرید کنید. 

بعضی‌ها هم ترجیح می‌دهند سبزیجات خود را در باغچه حیاط بکارند اما مشکلی که وجود دارد این است که سبزی کاشتن در حیاط، فقط مخصوص تابستان است و در تمام طول سال نمی‌توانید از باغچه حیاط برای این کار استفاده کنید. 

پس چاره چیست؟ برای اینکه در تمام طول سال سبزی تازه داشته باشید، باید باغچه را به داخل خانه بیاورید. در این صورت، به لطف این گیاهان سبز در حال رشد، نه تنها همیشه سبزی تازه دارید، بلکه کمی شور زندگی و طبیعت را به خانه می‌آورید. این باغچه سبزیجات داخل خانه، باعث می‌شود خانه شما حال و هوای دیگری بگیرد و عطر خوش سبزیجات در آن بپیچد. 

در ادامه، به ۱۲ نکته اشاره کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند سبزیجات خود را داخل خانه بکارید. این نکات شامل معرفی سبزیجات، جای مناسب برای کاشت، نکاتی برای زنده نگه داشتن آنها و موارد دیگری هستند که برای نگهداری گلدان‌های سبزی به آنها نیاز دارید.

۱. سراغ سبزیجاتی بروید که می‌خواهید در آشپزی از آنها استفاده کنید

اولین قدم برای ساختن باغچه‌ای داخل خانه، انتخاب کردن گیاهان آن است. بهترین سبزیجات، آنهایی است که زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند. پس سبزیجاتی نکارید که هیچ یک از اعضای خانواده آنها را دوست ندارند. 

انواع سبزیجاتی که می‌توانید در باغچه خانگی خود بکارید

در ادامه، چند سبزی رایج برای کاشتن در باغچه‌های داخل خانه را معرفی می‌کنیم که زود رشد می‌کنند و در غذاهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

رزماری: این گیاه همه‌کاره را می‌توانید با قلمه زدن و بدون ریشه، پرورش دهید.

ریحان: این گیاه به مقدار زیادی نور و گرما نیاز دارد.

جعفری: این سبزی که در بیشتر دستورهای تهیه غذا دیده می‌شود، به نور و گلدانی با خاک ارگانیک نیاز دارد. 

پیازچه: این گیاه چندساله از خانواده پیاز است و تقریبا در همه‌ جا خیلی راحت رشد می‌کند. این گیاه، بومی آسیا، شمال آمریکا و اروپا است. وقتی پیازچه را در فضای بسته پرورش می‌دهید، پنجره جنوبی برای آن مناسب است.  

نعنا: این گیاه با برگ‌های مقاومش کاربردهای زیادی دارد و در دسرها، دمنوش‌ها و غیره استفاده می‌شود. یادتان باشد که این گیاه در نور ملایم رشد می‌کند. 

مرزنگوش یا پونه کوهی: دوست دارید این سبزی محبوب رژیم غذایی ایتالیایی، مکزیکی و خاورمیانه‌ای را به آشپزخانه خود ببرید؟ برای این کار می‌توانید یک ساقه از گیاه آن را در خاک یک گلدان سفالی بکارید. 

آویشن: آویشن‌هایی که در فضای بسته می‌کارید باید در نزدیکی پنجره‌های آفتابی و پرنور قرار داشته باشند. بین هر بار آب دادن، باید خاک آنها کاملا خشک شود. این گیاه، بومی مدیترانه است و عطر و طعمی خاص و بی‌نظیر دارد. 

گشنیز: این گیاه از خانواده جعفری است و در فرهنگ‌های مختلف در غذاهای متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گشنیز، بومی جنوب اروپا و خاورمیانه است. این گیاه خوشبو را به راحتی می‌توانید در خانه پرورش دهید. 

باید اطمینان پیدا کنید که گلدان گشنیز روزی ۴ تا ۵ ساعت نور دریافت می‌کند. زمانی هم آن را آب بدهید که خاک آن موقع لمس کردن، خشک شده باشد. آب دادن را تا جایی ادامه دهید که آب از سوراخ‌ها و زهکشی کف گلدان بیرون بیاید. 

علف لیمو: این گیاه با ظاهری منحصربه‌فرد، برگ‌های بلندی دارد. برای اینکه از پرورش درست آن در فضای بسته مطمئن شوید، شرایطی فراهم کنید که حداقل ۵ ساعت در روز در معرض آفتاب مستقیم باشد. علاوه بر استفاده از خاک مرغوب، می‌توانید برای تقویت این گیاه از کود استفاده کنید.

مریم گلی: شما می‌توانید این گیاه را از طریق قلمه تکثیر کنید و نیازی به بذر ندارید. این سبزی آشپزخانه به خوبی در گلدان‌های ۴ تا ۶ اینچی رشد می‌کند.

برگ بو: بوته برگ بو برای بسیاری از غذاها، خوراک‌ها و سس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

۲. اگر فضای کافی ندارید، از گلدان‌های آویختنی استفاده کنید

کمبود فضای کافی در خانه، دلیل خوبی برای نداشتن گلدان سبزیجات نیست. در چنین شرایطی، شما می‌توانید از گلدان‌های آویختنی جلوی پنجره آشپزخانه برای کاشتن سبزیجات استفاده کنید.  

۳. به جای خریدن گلدان، از بقیه وسایل برای کاشتن سبزیجات استفاده کنید

برای شروع کار، لازم نیست گلدان بخرید و می‌توانید باغچه خود را در وسایلی که در دست دارید، بسازید. مثلا ظرف‌های شیشه‌ای، قوطی‌ها و حتی فنجان‌ها، انتخاب خوبی هستند.  

۴. باکس‌های کنار پنجره را از داخل نصب کنید

باکس‌های کنار پنجره، مخصوص فضای بیرون از خانه نیستند. شما می‌توانید این باکس‌ها را از داخل نصب کنید. 

۵. با استفاده از تراریوم، سبزیجات خود را از دست گربه‌ها حفظ نمایید 

می‌توانید سبزیجات خانگی خود را با ساختن یک تراریوم با یک محفظه شیشه‌ای از دست گربه‌های کنجکاو یا آلودگی‌های آشپزخانه حفظ کنید.  

۶. سراغ باغچه هوشمند داخلی بروید 

می‌توانید سبزی‌های خود را در باغچه‌های هوشمند مثلا Click and Grow Smart Herb Garden بکارید. این باغچه‌ها همه ‌کاری برایتان انجام می‌دهند غیر از چیدن سبزی‌ها. سبزی‌ها در این باغچه‌ها در خاکی مغذی رشد می‌کنند.  

قیمت این باغچه‌های هوشمند از ۹۹ دلار شروع می‌شود. به‌خصوص اگر استعداد طبیعی در پرورش گیاهان نداشته باشید این باغچه‌ها کارتان را راه می‌اندازند. 

۷. به سبزیجات خود نور کافی برسانید 

یک پنجره آفتابگیر پیدا کنید که در طول روز حداقل ۴ ساعت نور آفتاب داشته باشد. پنجره‌های رو به جنوب برای این منظور ایده‌آل هستند ولی پنجره‌های رو به شرق یا غرب هم می‌توانند کارساز باشند. 

۸. از سبزیجات خود به‌عنوان یک وسیله دکوراتیو استفاده کنید 

وقتی سبزیجاتی با رنگ‌ها و بافت‌های مختلف می‌کارید، باغچه شما علاوه بر کاربردی بودن به یک وسیله دکوراتیو تبدیل می‌شود. برای رسیدن به این ترکیب بی‌نقص از زیبایی و طعم، می‌توانید سبزیجاتی مثل ریحان بنفش، آویشن برگ پهن، ترخون، نعنای کرس (Corsican mint)، مریم‌گلی بنفش و شمعدانی معطر بکارید. 

۹. از سبزیجاتی استفاده کنید که جای زیادی نمی‌گیرند

وقتی می‌خواهید در فضای داخل منزل سبزی بکارید، سبزی‌هایی را انتخاب کنید که ظاهر مرتب‌تری داشته باشند و جای زیادی را نگیرند. رزماری، شوید، نعنای انگلیسی و ریحان برای این منظور مناسب‌تر است. اما اگر دوست دارید جعفری بکارید، جعفری ایتالیایی برای این کار بهتر است.  

۱۰. برای گیاهان باغچه خود جای رشد بگذارید

می‌توانید سبزیجات را در گلدان‌های جدا یا در فضایی مشترک بکارید. اینکه کدامیک از این موارد را انتخاب کنید به فضایی که در اختیار دارید و ظاهری که دل‌تان می‌خواهد بستگی دارد. 

اگر از ظرفی برای چند سبزی استفاده می‌کنید، عادات رشد هر گیاه را در نظر بگیرید و برای آنها فضای کافی فراهم کنید. نعنا و سایر سبزیجاتی که رشد سریعی دارند و سبزیجات رونده، به گلدان جدا نیاز دارند تا مانع رشد سایر سبزیجات نشوند. 

هر جایی که گیاه را می‌کارید مطمئن شوید که فضای کافی در اطراف آن برای جریان هوا وجود دارد.   

۱۱. آب زیادی دادن به سبزیجات ممنوع! 

استفاده از خاک با زهکشی مناسب و استفاده از کودهای مایع، سبزیجات شما را قوی می‌کند. بدترین کاری که بسیاری از افراد موقع کاشت سبزی انجام می‌دهند این است که هر روز مقدار ثابتی به آنها آب می‌دهند، بدون در نظر گرفتن این که آیا سبزیجات به این مقدار آب نیاز دارند یا نه. برای آبیاری سبزیجات، خاک آنها را لمس کنید و اگر خشک بودند، آبیاری را انجام دهید. 

هر زمان که به برگ‌های آنها احتیاج داشتید، سبزی موردنظر خود را برداشت کنید ولی مراقب باشید و طوری آن را نچینید که گیاه فرصت رشد دوباره پیدا نکند. 

۱۲. از زیرگلدانی برای مراقبت از سبزیجات و تجهیزات آشپزخانه استفاده کنید

در هر جایی که گلدان خود را می‌گذارید حتما از زیرگلدانی هم استفاده کنید. همه آبی که از زهکشی زیر گلدان خارج می‌شود، در زیرگلدانی جمع خواهد شد و سطح زیر گلدان را از آسیب ناشی از رطوبت حفظ می‌کند. بیشتر گلدان‌ها، زیرگلدانی مخصوص خودشان را دارند ولی می‌توانید زیرگلدانی‌های پلاستیکی هم بخرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا